Громадська організація "Простір позитивних змін"

Про організацію:

Громадська організація «Простір позитивних змін» - українська неприбуткова неполітична громадська організація. Організацію створено у квітні та зареєстровано 6 травня 2022 р.

ГО «Простір позитивних змін» працює заради покращення та підтримки ментального здоров’я українців та розвитку впливового та дієвого громадянського суспільства. Ми віримо, що розвинуте громадянське суспільство є ознакою ментального здоров’я країни.

Наша місія:

Творити позитивні зміни у суспільстві через поширення культури гідності, поваги та порозуміння.

Ми  віримо, що:

Гідність, повага та порозуміння є основою єдності. Єдність необхідна для перемоги, відбудови та відновлення. Разом ми можемо впливати, щоб змінювати життя в громаді та країні на краще.

Основні напрямки діяльності організації:

Проведення освітніх, інформаційних програм та програм психологічної підтримки, спрямованих на підтримку ментального здоров’я та розвиток резильєнтності.
Проведення освітніх та комунікативних програм, спрямованих на підвищення професійності працівників організацій громадянського суспільства.
Сприяння розвитку місцевих громад та участі членів територіальних громад у прийнятті рішень щодо місцевого соціально-економічного розвитку.
Підвищення уваги громадськості до питань різноманітності та гендеру, сприяння впровадженню гендерно-чутливих підходів у різних сферах суспільного життя.
Популяризація культури спілкування, прийняття рішень та взаємодії з використанням таких підходів, як коучинг, фасилітація та медіація.

Наші цінності

Гідність

Це найвища соціальна цінність, на неї ніхто не має права посягати, вона належить людині від народження, не відчужується і не передається. Бути гідною людиною – це усвідомлювати себе цінною як особистість, і водночас визнавати цінність інших людей, поважати інших незалежно від їхнього походження, національності, віку, фізичних особливостей тощо. 

Ми усвідомлюємо, що гідність – головна якість нашого життя, всі люди є рівними у своїй гідності та правах, цінуємо кожну та кожного, готові прийти на допомогу, коли бачимо несправедливість. Готові захищати гідність інших людей від посягань на неї та порушень їхніх прав.

Свобода

Свобода – це найвагоміша цінність. Особиста свобода – це можливість вибору. Людина є вільною, коли може чинити вибір згідно зі своїми цінностями, бажаннями, інтересами і цілями, але без шкоди свободі і правам інших людей.
Ми підтримуємо вільний вибір кожного і кожної, свободу думки чи слова, можливість прийняття власних рішень та відповідальності за них.

Повага

Повага є визнанням гідності особистості. Поважати людину означає шанувати її гідність і честь. Без поваги неможливе існування сучасної спільноти та стабільного суспільства. Повага передбачає високу оцінку і прийняття іншої людини, її переконань, прав та індивідуальності, поважне ставлення до меж людини, прийняття різноманіття самовираження. Повага є основою розвитку партнерства та довіри.
Усвідомлюючи важливість поваги, ми створюємо гармонійні стосунки та сприяємо позитивному розвитку як на індивідуальному рівні, так і в спільнотах та в суспільстві.

Рівність

Рівність є основою справедливого суспільства. Кожна людина має право на повагу, рівні можливості та неупереджене ставлення, незалежно від кольору шкіри, віку, гендеру, соціального положення, національності, віросповідання чи інших характеристик.
Ми визнаємо та поважаємо індивідуальні відмінності та унікальність кожної людини та створюємо умови для її розвитку та самореалізації.
Будуймо єдність у різноманітті!

Довіра

Довіра – це основа відносин, відкриті та позитивні взаємини. Вона є передумовою щирої взаємодії та базується на відчутті безпеки та підтримки. Довіра є основою для побудови стійких спільнот.
В своїй взаємодії ми завжди прагнемо встановлювати довірчі відносини. Ми створюємо комфортний та безпечний простір для кожної людини, в якому вона може відкриватися та розвиватися.

Усвідомленість

Усвідомленість – це розуміння і прийняття всього, що відбувається в житті тут і зараз. Бути усвідомленою людиною – це приймати свої дії, думки, почуття, бажання, мрії, цілі, ситуацію, усвідомлювати власний ресурс і діяти відповідно до цього, розуміти наслідки власних дій та рішень, проявляти гнучкість, коли ситуація змінюється. Усвідомленість є потужним інструментом для особистого зростання.
Ми постійно розвиваємо свою усвідомленість, навчаємось та навчаємо фактичному мисленню, відрізняємо факти від суджень. Це те, що рятує, дає сили та ресурси справлятися із складними ситуаціями, виживати, жити та допомагати іншим.

Порозуміння

Порозуміння – це усвідомлення відмінностей, взаємні домовленості, узгодженість у діях та вчинках. Порозумінню сприяють щирість, тактовність, уміння говорити, слухати та чути, асертивна комунікація та взаємодія.
В своєї діяльності ми прагнемо порозуміння між людьми, владою та суспільством. Ми приймаємо різні думки і право на власну думку, використовуємо підходи, що допомагають домовлятися, створюємо та дотримуємося домовленостей.

Відповідальність

Відповідальність є важливою складовою свободи. Внутрішня відповідальність - ознака сформованої зрілої особистості, яка бере на себе відповідальність за свій стан, емоції, слова, свої прояви у комунікації з іншими людьми, за результати та наслідки своїх дій, усвідомлює межі власної відповідальності.
Ми проявляємо свою відповідальність через дотримання домовленостей та взятих на себе зобов’язань, відкрите обговорення, якщо через певні обставини домовленості треба змінити, здатність усвідомлення помилок та їх виправлення. В своєї діяльності ми цінуємо та плекаємо відповідальність всередині команди та в партнерстві.

Професіоналізм

Професіоналізм – це сукупність теоретичних знань, практичного досвіду та професійних навиків, які допомагають самореалізації людини в суспільстві. Це постійне навчання протягом життя, послідовний розвиток компетенцій.
У своїй діяльності ми забезпечуємо системний обмін знаннями та практичним досвідом, постійно підвищуємо професійні навички як всередині команди, так і з учасницями(-ками) спільних проєктів. Професіоналізм для нас це ще й системні дії, орієнтовані на результат, адекватний розподіл обов’язків та делегування повноважень, відповідальність за дії та результат.

Партнерство

Партнерство для нас – це рівна позиція у спільній справі, взаємовигідні відносини, чіткі домовленості і добровільна співпраця. Основними принципами партнерства є: повага до особистості, доброзичливість і позитивне ставлення, довіра у відносинах, право вибору та відповідальність за нього, добровільність прийняття зобов’язань та обов’язковість виконання домовленостей.
Ми відкриті до пропозицій і готові співпрацювати на рівноправних умовах для спільної вигоди партнерів та суспільства.

Ключові принципи та підходи

Атмосфера поваги, підтримки й довіри

Під час реалізації проєктів і програм ми створюємо атмосферу, в якій учасники без побоювання можуть проявлятися, вільно спілкуватися та бути самими собою. Ми впевнені, що спірні питання треба обговорювати і шукати взаємоприйнятні рішення.

Чесність, відкритість, прозорість

Чесність, відкритість, прозорість і підзвітність є запорукою суспільної довіри. Ми використовуємо публічні канали комунікації, щоб ділитися інформацією про проєкти і програми організації, прагнучи створити рівні можливості для потенційних їх учасників, та публічно звітуємо суспільству про реалізовану діяльність.

Підхід, заснований на правах людини

Ми приділяємо основну увагу можливості кожної людини реалізувати свої права, дотримуємось принципів рівності та недискримінації та визнаємо, що людина має право на допомогу у цьому процесі.

Гендерно-чутливий підхід

Ми приділяємо увагу дослідження потреб, інтересів, можливостей та досвіду всіх груп жінок та чоловіків, дівчат та хлопців, які беруть участь у наших проєктах, враховуємо їх під час підготовки та реалізації проєктів, та прагнемо створювати умови для їх практичної реалізації.

Системний підхід

Середньо- і короткострокові плани організації та її співробітників відповідають стратегічним напрямкам та цілями. Спільні плани узгоджуватися командою, враховуючі всі напрямки роботи організації.

Практичний підхід

Ми робимо ставку не на теоретичні знання, а на працюючі практичні моделі. Наші тренерки/тренери та експертки/експерти - практики, які мають власний успішний досвід застосування інструментів і технологій, які вони пропонують для використання учасникам проєктів і програм.