При веденні зустрічі або дискусії, фасилітатор повинен мати певні навички. Адже роль фасилітатора – допомогти кожному думати найкращим чином.
Як це зробити? На це питання надала відповідь коуч-тренерка нашого проекту Наталя Стаднічук, – Залучати учасників до повноцінної участі, сприяти взаєморозумінню, стимулювати прийняття взаємоприйнятних рішень, культивувати почуття загальної відповідальності. Саме коли людина залучена до прийняття рішення, коли її думка почута та включена при розгляданні остаточного рішення, вона більш схильна далі реалізовувати це рішення.
Ділимося навичками, які роблять фасилітатора ефективним:
– Повага до різних стилів спілкування – які наші межі терпимості до стилів.
– Перефразування – повторення своїми словами – даємо зрозуміти, що почули та підтверджуємо право на думку.
– Розпитування – уточнення – прояснення суті, допомога учаснику у висловленні ідеї.
– Віддзеркалення /говоримо просто тими ж словами, що сказала людина – це покращує роботу недавно сформованих груп, а також груп, що раніше не працювали з фасилітатором, допомагає побудувати довіру. Прискорює темп повільних дискусій.
– Збір ідей – виписали, обрали, пішли далі. На певному етапі: «давайте висловимо ідеї – і записуємо їх списком.»
– Підбадьорення – у кого ще є приклади? Хто ще бажає поділитися? Щоб дати простір висловитися та запросити до діалогу.
– Врівноваження – напрямок дискусії часто задається першими декількома людьми, фасилітатор допомагає розширити дискусію – «чи є інші погляди на це питання?»
– Розговорити мовчунів.
– Визнання почуттів – «я розумію, що ви гніваєтесь…»
– Прийняття – будь-яка точка зору має право на існування, визнати існування різних думок без переходу на будь-який бік.
– Емпатія – спробувати представити себе на місці іншої людини: «Можу собі уявити, як вас складно говорити на цю тему в цій групі».
– Навмисне мовчання, навмисна пауза – важливо зупинитися, це часто викликає тривогу: «давайте зробимо паузу, щоб всі ми почули та зрозуміли що саме відбувається».
– Підведення підсумків – резюме та узагальнення, перефразування, назва своїми словами усього, що було.
Обговорення теми відбулось на тренінгу в рамках проєкту «Розвиток мережі фасилітаторів груп психологічного ресурсування на базі локальних ОГС і волонтерських груп в громадах Дніпропетровської області».
Нагадаємо, що проведення проекту було здійснено завдяки підтримки Канадського Фонду Місцевих Ініціатив та Посольства Канади в Україні @Embassy of Canada to Ukraine.

Написати коментар

41/5000 Ваша електронна адреса не буде опублікована.